Bristol a okolí: 5 denní itinerář

dubna 03, 2025


Mezi letošní novinky Ryanairu patří i pravidelný spoj Praha-Bristol, a když jsem narazila na levné letenky, příliš jsem neváhala. Přiznám se, že v rámci březnového termínu mi hlavou proletěla nejedna pochybnost ohledně počasí, ale u Anglie to stejnak nenaplánujete nikdy, takže dětem automaticky balím gumáky a prostě to letíme zkusit... 


Bristol mi přišel jako skvělý výchozí bod k prozkoumání regionu Cotswold, kam jsem se hrooozně moc chtěla podívat, a o kterém určitě sepíšu speciální článek.

Nakonec se ale ukázalo, že v okolí Bristolu je toho k vidění daleko daleko více, a tak jsme během pěti dní zde strávených do programu zakomponovali i Oxford nebo třeba Stonehenge. Nakonec i to počasí docela spolupracovalo, gumáky tak zůstaly nevyužity a my jsme se vrátili s novou zásobou zážitků! 


Letenky - jak už jsem naťukla, cena letenek byla v tomto případě tím hlavním nakopnutím. Za naši čtyřčlennou rodinu (2 dospělí, 1 dítě, 1 infant na klíně) jsem se na trase Praha-Bristol u Ryanairu dostala na krásných 4085 Kč, takže tady nebylo moc o čem přemýšlet :) Přímým spojením byste se tam dostali ještě EasyJetem a to je asi tak všechno, pak už jen lety s přestupy nebo si do této oblasti dojet z jiných měst. Třeba z takového Londýna to sem není nijak zvlášť daleko. 




Půjčení auta


Rezervaci zajišťuji jako vždy z tepla domova s velkým předstihem. V podstatě rezervuji pár dní po letenkách, protože ve většině případů s blížícím se termínem jdou ceny nahoru, a ani teď tomu nebylo jinak. Na bristolském letišti je většina známých firem zabývajících se půjčením auta soustředěna v "centru autopůjčoven", které leží asi 1,5 km od terminálu a zdarma vás tam odveze shuttle bus.


My tentokrát vybrali AVIS/Budget, kde jsme za menší SUV = Citroen C4 na 5 dní zaplatili 3090 Kč. Měli velmi jednoduché předání bez přehnaného vnucování všemožného pojištění i fakt rychlý průběh vrácení + celkově auto v super stavu. Co se dalších poplatků spojených s autem týče, tak dětské autosedačky jsme brali pro Ninuš i pro Joníka vlastní z ČR. Na trase (viz itinerář níže) nebyly žádné placené úseky, ale osobně mě třeba překvapili částky za parkovné. Ve velkých městech jako např. Bristol nebo Oxford se placení parkování nedá nijak vyhnout, takže vám z toho vyplývají dvě možnosti: buď necháte auto na nějakém okrajovém P+R a do centra se svezete MHD, nebo si prostě připravte dost peněz. Na kilometry jsme toho ale až tolik nenajezdili (necelých 600 km), každopádně pro představu náklady s tím související konkrétně takto:


  • benzín - 1425 Kč
  • parkování - 795 Kč




Co potřebujete s sebou?


  • pas - po Brexitu už bohužel nestačí pouze občanka, ale musíte mít s sebou pas

  • ETA - novinka od dubna 2025, kdy ke vstupu na anglické území potřebujete registraci pro krátkodobou návštěvu. Vyplníte ji jednoduše online přes oficiální stránky, zaplatíte £ 10 a do 3 dnů vám ji schválí.

  • adaptér - nezapomeňte, že v Anglii jsou jinačí zástrčky, takové ty s třemi kolíky, takže pokud si chcete večer dobít telefon, redukce je opravdu nutná.

  • platební kartu - neměli jsme s sebou vyměněné žádné libry a vůbec to nebylo potřeba. Naprosto všude se dalo zaplatit kartou a na mnoha místech brali dokonce POUZE karty a hotovost vůbec nepřijímali.

  • data - i když Spojené království již není součástí EU, mobilní operátoři jej v této zóně ponechali a za veškeré volání, sms i data platíte stejně jako doma v ČR. Kdybyste chtěli data přece jen ušetřit, doporučuji do telefonu stáhnout offline mapy.




Náš itinerář


DEN1

přílet Bristol, půjčení auta

DEN2

Bristol

DEN3

oblast Cotswolds

DEN4

Oxford
Stonehenge
Salisbury

DEN5

oblast Cotswolds
Bath

DEN6

vrácení auta, odlet domů




1. Bristol 


Výlet začínáme rovnou v tomto pulzujícím velkoměstě ležícím na řece Avon v jihozápadní Anglii. Ač se Bristol nerozkládá přímo u moře, proslavil se hlavně svým přístavem zvaným Floating Harbour, který je s Bristolským zálivem spojený 6 kilometrů dlouhým přílivovým kanálem. Historie města se tak neodmyslitelně točí okolo námořnictví, obchodu a zaoceánských výprav. A co byste tady neměli vynechat?


  • Cliftonský visutý most - úchvatný řetězový most, který svými 214 metry překlenuje údolí řeky Avon. Pokud byste jej chtěli přejet autem, připravte si £ 1 (jen kartou), za přechod ale neplatíte. V souvislosti s mostem doporučuji zavítat do Clifton Suspension Bridge Museum, kde se dozvíte technické parametry a různé zajímavosti, co se výstavby mostu týče. Žádný vstup se tu neplatí. Naopak na druhé straně řeky, určitě omrkněte Bristolskou observatoř s přilehlým parkem, odkud se vám otevře krásný výhled na most. Navíc pro děti je tu i super veliké hřiště.



  • Harbourside - čtvrť, kde to zkrátka žije. Častý cíl procházek místních i turistů, ideální místo pro vysedávání, kafíčkování i nasátí nějaké té kultury. Tu tady najdete především v podobě námořního muzea M-Shed (vstup zdarma, více info zde) nebo proslulé lodi SS Great Britain (ofiko stránky zde). TIP: Nina, když viděla vodní kanál s loďkami, tak chtěla okamžitě taky plout na lodičce, nakonec jsme udělali kompromis a nechali se převézt ferry od SS Britain na druhý břeh, abychom to nemuseli obcházet :)


  • Brandon Hill - park s vyhlídkovou věží Cabot Tower, na kterou je možno vystoupat zdarma a pokochat se výhledem na celý Bristol. S dětmi vás samozřejmě bude zajímat hřiště nebo auto se zmrzlinou, mimo to je můžete ještě utáhnout na pozorování místních veverek.



  • Christmas steps - jedna z nejhezčích historických uliček pocházející ze 17. století. Jak už název napovídá, čeká vás tu velká spousta schodů, ale na druhou stranu také spousta maličkých obchůdků s rukodělnými výrobky, antikvariátů a kavárniček.


  • Banksyho malby - právě v Bristolu začínal svou dráhu tento světoznámý pouliční umělec, takže kde jinde byste měli obdivovat jeho raná díla na opravdu reálných budovách než tady? Mnoho z nich najdete přímo na google mapách: Banksy’s The Girl With Pearl Earring, Banksy’s Well Hung Lover aj.


  • St Nicholas market - a na závěr ještě tip pro milovníky street foodu. Na této tržnici najdete desítky stánků s nabídkou z různých koutů světa. V obědovém čase se u některých z nich tvoří pořádné fronty, ale obecně se tady v klidu najíte i za £ 10. Ňam!



Ubytování v Bristolu - v samotném Bristolu jsme noc netrávili, protože první den po večerním příletu a půjčení auta jsme se zvládli pouze přesunout na ubytování cca 10 minut od letiště - Characterful Cottage, který můžeme jen doporučit. Za 3280 Kč jsme měli k dispozici komplet vybavený byt s dvěma ložnicema a zahradou, start dne tedy nemohl být příjemnější. Naopak po prohlídce Bristolu pokračujeme dále do Gloucesteru, konkrétně Gloucester Robinswood Hotel, kterým také určitě nešlápnete vedle. Noc v třílůžkovém pokoji s půjčením dětské postýlky, vstupem do bazénu a suprovou snídaní nás tu přišla na 2900 Kč. A pokud vás zajímá spaní přímo v Bristolu, mrkněte na tato ubytka:





2. Oxford


Město neodmyslitelně spojené se studentským životem. Učit se tady začalo už v 11. století a postupem času se vytvořily jednotlivé koleje a fakulty, kterých dnes existuje více než třicet. Nyní se Oxfordská univerzita řadí ke světové špičce, a i široká veřejnost může mnoho částí kampusu navštívit. Vůbec jsem si to nedovedla představit a byla jsem fakt zvědavá. 


Zúčastnit se můžete i organizované tour, abyste se dostali i do méně přístupných míst + se samozřejmě o univerzitě i něco dozvěděli. Oblíbená je tu tématika Harryho Pottera, protože několik scén se natáčelo právě tady, takže není problém absolvovat i potterovskou prohlídku a v jednom z mnoha fanouškovských obchodů nakoupit kouzelnické suvenýry. 


Pozor si dejte na fakt, že např. do překrásné Bodleian Library smí na tour jen děti starší 11 let a obecně v areálu často narazíte na cedulky vyzývající k tichosti, což je za mě naprosto pochopitelné. 



V rámci dětí jsme to vůbec nechtěli lámat přes koleno a udělali jen rychlou venkovní exkurzi. Já sama jsem si vyběhla na kostelní věž na vyhlídku za £ 6, což mi za ten skvělý výhled fakt stálo. Konkrétně na google mapách najdete jako University Church of St Mary the Virgin a bacha opět tam nepouští děti, tentokrát ne mladší 8 let.


TIP: Nechtělo se nám v centru Oxfordu dávat nesmyslné částky za parkování, a tak jsme využili P+R Redbridge, na kterém necháte auto za £ 5 a v této částce máte již zahrnutou i autobusovou dopravu pro celou rodinu.



Krom univerzity ještě můžete zavítat do Oxford Castle (fotky níže), Ashmolean Museum (umění / archeologie) nebo Pitt Rivers Museum (archeologie / antropologie). Příjemnou zprávou je, že vstupy do těchto muzeí, stejně jako do většiny v Británii, jsou zcela zdarma.



Ubytování v Oxfordu - pro přespávačku v Oxfordu jsme vybrali jeho okrajovou část a řetězec Hampton by Hilton a musím říct, že to byla skvělá volba. Za 2722 Kč jsme měli pokoj s manželskou postelí + rozkládacím gaučem, parkování a hodně dobrou snídani. Jiné tipy na ubytko v Oxfordu za mě takto:





3. Stonehenge


Tenhle prehistorický monument, skoro až div světa řekla bych, jsme si rozhodně nemohli nechat ujít. Ohromné kamenné bloky vystavěné do kruhu přímo svádí k různým legendám a hypotézám, faktem ale zůstává, že nikdo pořádně neví KDO a JAK tam megality dopravil, a co hlavně - PROČ. Proč zrovna tady? Proč jsou v takovém uspořádání? A k čemu vlastně slouží? Nejvíce vědeckých teorií se přiklání k tomu, že Stonehenge sloužil jako jakási astronomická observatoř, díky které bylo možné sledovat pohyb Slunce a Měsíce a vypočítat tak slunovrat. Další názory berou v potaz např. i poutní / rituální / pohřební místo či léčebné centrum... tak si vyberte sami, co je vám nejsympatičtější :) Mimo jiné Stonehenge spolu s nedalekým a méně známým Avebury, kde byste našli další megalitické útvary, figuruje i na seznamu památek UNESCO, ale to asi není až tak překvapivé.


Dostupnost: vstupenky na Stonehenge doporučuji koupit předem online na ofiko stránkách, protože stejně jako na většině míst v Británii, je to předem levnější. Druhá věc je ta, že v sezóně můžou být časové sloty taky dost vyprodané. Vstupné pro dospělého přijde k roku 2025 na £ 22,70 (na místě £ 27,20), děti do 5 let neplatí. Pokud přijedete vlastním autem, připravte se také na placení parkovného = £ 3, které lze zaplatit pouze přes aplikaci Pay By Phone (můžete stáhnout předem). Pozor i s online vstupenkou musíte zaběhnout k okénku, aby vám dali na ruku pásek - ten vám bude sloužit i jako jízdenka na autobus. 



V ceně vstupného máte přístup do expozice s promítáním a komentářem + malého muzea s artefakty, které se v této lokalitě našly. Za budovou si můžete prohlédnout původní obydlí a vyzkoušet, zda byste s takovým megalitem dokázali pohnout :) Samozřejmě je na místě i bistro a obchod se suvenýry - obojí ve finále zabírá více než polovinu návštěvnického centra.



Tak a teď už dostupnost k samotnému kamennému kruhu. Možnost číslo jedna: ukážete řidiči vstupenku a necháte se odvézt ke Stonehenge (cca 5 minut cesty). Případně kdo by se chtěl projít, můžete se vydat na 2,3 kilometru dlouhou procházku (jeden směr). Vlastně mi překvapilo, kolik lidí opravdu zvolilo pěší trasu... a pak mi to došlo! Pěšky šli ti, kteří neplatili vstupné. Ono totiž vstupenku krom expozice a busu nikde neukazujete, takže můžete vlastně projít skrz visitor center a dostat se až ke Stonehenge. Ale bacha, nebudete moct přímo ke kruhu, tady už je to opravdu oddělené plotem. Každopádně komu stačí fotka z dálky, asi by to byla možnost.


Přímo na místě můžete strávit kolik času chcete (v rámci otevírací doby), nikdo vás nikam nehoní, a autobusy jezdí každou chvilku tam i zpět. Zajímavé je, že když se rozhlédnete po okolí, uvidíte (krom ovcí) spousty malých zelených vyvýšenin nebo kopečků. Jedná se o hrobky strategicky umístěné tak, aby směřovaly právě ke Stonehenge.




4. Salisbury


Po návštěvě Stonehenge nám ještě zbýval nějaký čas, protože trávit na hotelovém pokoji s dvěma dětma delší dobu než je nutné fakt nechcete :), a tak jsme se zcela neplánovaně vydali do nedalekého Salisbury. Město samo o sobě není nijak extra velké, ale má příjemné historické centrum a největším místním lákadlem je tu ohromná gotická katedrála ze 13. století


Její věž Bell Tower měří úctyhodných 123 metrů a je tak dokonce nejvyšší kostelní věží v celé Británii. I útroby katedrály ukrývají nejeden poklad - můžete tu třeba vidět nejstarší funkční středověké hodiny na světě a v kapitule je vystaven nejzachovalejší ze čtyř exemplářů Velké listiny práv a svobod (Magna Charta). Veškeré info včetně otevírací doby a cen vstupného naleznete na ofiko stránkách zde.



TIP: S dětmi (nebo i bez nich) zaběhněte do Elisabeth Gardens = krásný upravený park, kterým protéká řeka Avon. Prcky určitě nadchne veliké dětské hřiště a stáda oveček pasoucí se na vedlejších loukách.




5. Bath


Proslulé lázeňské město na řece Avon, zapsané na seznamu UNESCO, kam jezdí relaxovat celebrity jako David Beckham, Liam Neeson nebo třeba Nicholas Cage. Městské lázně se tady pyšní těmi nejteplejšími prameny na ostrovech, nikde jinde totiž nepřesahují teplotu 40°C. Do těch původních, které založili starověcí Římané před více než 2 tisíci lety, můžete dnes dokonce zavítat na prohlídku - Roman Baths. Akorát to tedy není úplně levná záležitost. V pracovní dny vstupenka stojí £ 25,50, o víkendu a prázdninách si pak připravte £ 28 (děti do 5 let zdarma). Více info naleznete na ofiko stránkách zde. A kdybyste se v Bathu opravdu chtěli vykoupat, můžete využít Thermae Bath Spa, které také samozřejmě nejsou úplně za babku - ceny startují na £ 42 za dvě hodiny pobytu + sem nesmí děti pod 16 let.


Krom lázní určitě stojí za omrknutí katedrála The Bath Abbey a za mě rozhodně Pulteney Bridge. Ten je zvláštní tím, že celou jeho délku lemují obchody, takže vůbec nemáte pocit, že byste nějaký most přecházeli. Hodně mi připomínal Most zlatníků ve Florencii.



Mezi další místní zajímavosti patři dozajista kruh historických domů The Circus s malým parčíkem uprostřed + nejhonosnější ulice široko daleko - Royal Crescent. Jedná se o rezidenci na sebe navazujících domů, které dohromady tvoří ohromný půlměsíc. A kdo sledoval seriál Bridgertonovi, možná vám při procházce městem budou dokonce některé stavby povědomé. Jojo, v Bathu se opravdu mnoho scén natáčelo, což dnes samozřejmě přitahuje další a další návštěvníky.



Tak a to by pro dnešek stačilo, v přípravě mám ještě jeden článek, ve kterém vás zahrnu informacemi, a hlavně tedy fotkami, z oblasti COTSWOLDS. Těšte se!


Pokud vám tyto informace pomohly ušetřit trochu času nebo peněz nebo obojího, můžete mě třeba "pozvat na kafe" a přispět tak na provoz Vorvaně :) číslo účtu / QR kód: 1257951017/3030




Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.