Střední Albánie: Vlora, Berat a návrat do Tirany

prosince 28, 2024

Jak jsem slíbila, po severní Albánii jsem dopsala i pokračování našeho albánského výletování, tentokrát zaměřenou na střední část. Při plánování se na itinerář probojovala přímořská Vlora (ač možná spadá spíše do jižní Albánie, ale nevadí) a její okolí, plus samozřejmě i nádherný Berat, na který jsem se fakt moc těšila. Poté už jsme kvůli odletu museli nabírat směr zpět do Tirany, cestou jsme ale ještě stihli zastávku v ne příliš známé jezerní oblasti Belsh. Hlavní město jako takové nás nijak zvlášť neoslovilo, takže tam se náš program smrsknul spíše jen na zevlování na dětských hřištích :) Tak pojďme na nějaké ty podrobnosti...


Vlora

Tohle město jsem do programu zakomponovala především kvůli možnosti koupání. Bylo mi jasné, že tady sice nebude odstín vody tak azurový jako v jižní části Albánie (např. Ksamil či Saranda), ale v rámci  krátké koupačky mi to bylo srdečně fuk. 

Ve finále nás tu mile překvapil písčitý a velmi pozvolný vstup do vody, který dětem vyhovoval ve všech ohledech. První den po příjezdu jsme šli jen z našeho ubytka (viz níže) pěšky omrknout městskou pláž Vjeter - ok, ale žádný zázrak. Naopak druhý den při cestě z ostrova Zvernec jsme se zastavili na o něco vzdálenější pláži Narta, kde to bylo fakt suprové: krásný písek, dětské hřiště a široko daleko ani noha.


Pokud by vás pláže tak úplně nezajímaly, zajeďte do centra Vlory, kde najdete nespočet restaurací a příjemných kavárniček. Pravděpodobně nebudete vědět, který podnik vybrat dřív :) Na google maps zadejte Vlora Old Town, i tady v této lokalitě se dá najít parkovací místo zdarma.




Ubytování ve Vloře

Ve Vloře jsme strávili pouze jednu noc, proto volba padla na nové apartmány v docházkové vzdálenosti od moře. Jedná se konkrétně o Arial Penthouse Suites a cena bych řekla, že je úplně bezkonkurenční - 950 Kč/noc včetně skvělé snídaně, parkování + půjčení dětské postýlky. Na výběr tu mají spoustu typů pokojů a apartmánů, nicméně jestli si představujete něco jiného, mrkněte na moje další tipy zde:


  • levnější: Anel Studios nebo Vila Anxhelo - obojí nově zrekonstruované za velmi dobrou cenu (vejdete se do 1 tis./noc)




Výlety v okolí Vlory


  • Manastiri i Ardenices - byzantský klášter, ve kterém dnes jako jediném v Albánii stále působí mniši. Proslulý je zejména tím, že se tu údajně oženil národní hrdina Skanderbeg, díky čemuž nebyl stržen během komunistických pokusů o ateismus. Komplex je krásně upravený a celkově to působí jako úplná oáza klidu. Zaparkovat se dá pod klášterem zdarma, pak vás čeká jen krátké stoupání po dlážděných kostkách. Dovnitř se neplatí žádný vstup, ale můžete dobrovolně přispět koupí brožurky za 1 €.



  • Apollonia - největší archeologické naleziště v Albánii se nachází pouhou půl hodinku cesty od Vlory a rozhodně stojí za to si sem udělat výlet. Zaparkujete na bezplatném parkovišti, dojdete asi 200 metrů ke vstupu, kde doporučuji mít připraveno 600 leků v hotovosti, páč neberou karty (děti do 12 let zdarma), a pak už vzhůru do areálu. První část se skládá z vnitřních prostor kláštera (muzeum, galerie, kostel), kterou můžete profrčet v podstatě docela rychle. Druhá se ale rozkládá na několika kilometrech čtvereční, takže bude záležet na vás, kolik času tomu chcete věnovat. Za mě byla venkovní expozice mírně nepřehledná, často chyběly směrovky a popisky, takže člověk kolikrát ani netušil, kde se zrovna nachází a kam má pokračovat dál. Z praktického hlediska uvnitř najdete i restauraci (opět platba pouze v hotovosti) + další případné info ohledně otevírací doby a dostupnosti na ofiko stránkách tady.



  • Zvernec - klášter ležící na ostrově přímo uprostřed laguny Narta. Zajímavý je především tím, že spojení s pevninou představuje 250 metrů dlouhý dřevěný most pro pěší. A ne, nemusíte se bát, je stabilní :) Zaparkovat se dá zdarma před mostem, ovšem míst je pouze pár. Vstup na ostrov a ke klášteru také není nikterak zpoplatněn.




Berat

Úchvatné město, které vás svým orientálním vzezřením dozajista nadchne tak jako nás. Berat má také přízvisko "město tisíce oken", což asi není potřeba nijak zvlášť rozvíjet, to pochopíte ihned. Protéká jím řeka Osum, která jej v minulosti rozdělovala na muslimskou část Mangalem a křesťanskou část Gorica. Obě ukrývají historické památky tak dochované, že si Berat vysloužil dokonce zápis na seznamu památek UNESCO.



Mangalem je charakteristická především tím, že se rozkládá v příkrém kopci, a při pohledu na ni vám připadá, že jednotlivé domky stojí na sobě... a ono skoro jo. Byli jsme tu i ubytovaní a můžeme potvrdit, že když z jednoho domu vycházíte, vlastně se najednou ocitnete na střeše toho druhého :) 


Samozřejmě tu také najdete největší místní lákadlo - beratskou pevnost obehnanou vysokými hradbami, ze kterých se nabízí super výhled na protější Goricu i novější zástavbu. V pevnosti je toho k vidění opravdu hodně, narazíte na mnoho věžiček, několik kostelů i mešit nebo třeba unikátní nádrž na vodu. Zajímavé je, že domy v areálu jsou stále obydlené + samozřejmě některé z nich nabízejí ubytování, občerstvení či suvenýry.




Přístupové cesty do pevnosti - zkráceně je jich hodně a určitě jsou lépe vidět na mapy.cz než na google maps. Pokud by vás zajímala naše zkušenost, tak cestu tam jsme absolvovali od ubytování (Hotel Villa Edis viz níže jeho popis) a vraceli jsme se pěší trasou od Kisha e Shen Gjergjit, která se na navigaci tvářila přívětivěji než ve skutečnosti :) V reálu bylo schodiště dost rozpadlé a zarostlé, což by se ještě dalo, ale druhou část představoval uklouzaný písek, ale to už s dětmi (Nina šla po svých, Jony v nosítku) úplně ideální nebylo. Nicméně došli jsme až ke kostelíčku Shen Mehilli a odtud už byla cesta zpevněná. Takže abych to shrnula: na výhledy a bez malých dětí super, s prckama bych být vámi raději zvolila jinou variantu.




Ubytování v Beratu

Rozhodně doporučuji v Beratu strávit noc, protože osvětlené břehy řeky i pulzující moderní centrum určitě stojí i za večerní procházku. My jsme zvolili přespání v podhradní části, konkrétně Hotel Villa Edis, který můžeme naprosto v pohodě doporučit i dále. Moc milá a pohostinná paní majitelka, pěkné pokoje, dobrá snídaně a krásný výhled přímo z balkonu. Výhodou byla také poloha, kdy na hrad dojdete během pár minut. Cenově nás tento pobyt ve třílůžkovém pokoji přišel na 1000 Kč i se snídaní. Případně mrkněte na další ubytka tady:

  • levnější: Hotel Kalaja nacházející se přímo na hradě nebo Hotel Demaj s fantastickým hodnocením, obojí cenově cca 850 Kč/noc i se snídaní
  • dražší: krásný stylový Beratino Hotel ve staré části města nebo naopak moderní Hotel Plaza Berat, kde se i za tuhle nádheru pořád vejdete do 2 tisíc/noc




Belsh

Původně vůbec v plánu nebyl, ale oproti itineráři nám nakonec zbyl nějaký čas, který jsme popravdě nechtěli věnovat Tiraně. Jenže na trase Berat-Tirana až tolik zajímavých míst není, když nepočítáte ropná pole a ohromný rozpadající se objekt bývalé elektrárny - obojí u města Fier, obojí asi stačí vidět z auta :), takže Belsh byl jasná volba...


Leží v oblasti Dumreja (nebo Dumrea), jejímž centrem je právě Belsh. Místní zajímavostí jsou krasová jezera, kterých tu najdete více než 80 a stále přibývají. Tento region zatím není příliš turisticky známý, ale díky jezerům s okolními vinicemi a sady, a také obecně malým převýšením, se postupně stává populární lokalitou pro cyklisty. Samotný Belsh se rozkládá na březích stejnojmenného jezera, které se dá celé obejít po příjemné moderní promenádě. Druhým velmi oblíbeným cílem je pak jezero Seferan, kde narazíte třeba na tuhle vyhlídku se sochou Afrodity.




Tirana

Úplně poslední zastávkou našeho výletu se stalo hlavní město - Tirana. Od začátku jsem se jí snažila vyhnout, ale poslední noc před odletem už jsme přece jen chtěli být pro jistotu někde poblíž. Noc tedy trávíme v suprovém novém Hotelu SIBB, který doporučujeme všemi deseti. Krásné velké pokoje, příjemný personál, v hotelové restauraci dětský koutek, parkování zdarma i moc dobrá snídaně - to vše za 1500,- Kč za apartmá junior (půjčení postýlky pro Jonyho také bezplatné).


A teď co jsme v Tiraně stihli vidět? Centrum jsem vyřadila rovnou, protože chodit s dětmi v betonovém staveništi a "obdivovat" socialistické památky to nebyla úplně moje představa hezky stráveného dne. Navíc i samotná cesta autem skrz hlavní město se ukázala jako solidní žrout času a nervů. Doprava tady opravdu není úplně plynulá, tak s tím při plánování počítejte. Co tedy dál?


  • Mount Dajti - kam vás vyveze lanovka Dajti Ekspres - info na ofiko stránkách zde. Při plánování dejte pozor na to, že úterky lanovka nejezdí. Vrcholek hory s vyhlídkovou plošinou, hotelem a zábavným parkem mi ale až tak nezaujal, navíc bylo samozřejmě zrovna úterý, takže se situace vlastně vyřešila sama :)

  • Lake Bovilla - víc než na Dajti jsem měla spadeno na tohle neskutečně azurové a fotogenické jezero (ve skutečnosti rezervoár pitné vody) nacházející se kousek od Tirany. Nicméně cesta k němu není žádný med. Posledních cca 7 kilometrů totiž vede po cestě plné výmolů, které se zde vytvořily při přesunech vytěženého kamení. Problém je, že pojištění půjčeného auta se vztahuje pouze na zpevněné cesty, což tohle opravdu není ten případ. Jestli jste o tom nevěděli, tak není zač :) Uvážení je samozřejmě na vás. Kdo si ale nechce nechat ujít tuhle nádhernou vyhlídku a oběd v panoramatické restauraci, nabízela by se ještě druhá varianta => organizovaný výlet z Tirany... na který už jsme bohužel čas neměli. Tak třeba někdy příště.

Zdroj: GetYourGuide - www.getyourguide.com

  • Bunk´Art - netradiční muzeum, kde si uděláte představu o historii komunismu v Albánii. Má dvě expozice na dvou odlišných místech - Bunk´Art 1 poblíž lanovky a Bunk´Art 2 přímo v srdci Tirany. My jsme zvolili návštěvu "jedničky" (stránky zde), která má své prostory v obřím protiatomovém krytu. Budete procházet pěti patry tohoto podzemního monstra a dozvíte se spoustu zajímavých informací. Za mě rozhodně stojí za návštěvu. Z praktického hlediska se tu parkuje zadarmo a vstupné přijde na 500 lek (lze platit kartou). Pokud Bunk´Art 1 navštívíte s malým dítětem, určitě neberte kočár, protože uvnitř je spousta schodů a vysokých prahů a není vůbec reálné s ním v tak malých prostorech manipulovat. A druhá věc: uvnitř je poměrně chladno, takže se vám bude hodit mikina.



  • Park Lojrash per Femije - před odletem jsme ještě potřebovali děti trochu unavit, takže jsme dopoledne strávili na tomto dětském hřišti u jezera. O kus dál je pak ještě jedno krásné nové i s cyklo dráhou, které na google maps najdete jako Akademia e Çiklizmit.



Pokud vám tyto informace pomohly ušetřit trochu času nebo peněz nebo obojího, můžete mě třeba "pozvat na kafe" a přispět tak na provoz Vorvaně :) číslo účtu / QR kód: 1257951017/3030



Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.