Gdaňsk: perfektní víkendovka

prosince 12, 2024

Představuji vám svůj letošní objev! Někdy v létě jsem kdesi na sociálních sítích narazila na fotky tohohle města a líbily se mi natolik, že jsem si jej dokonce připsala na svůj wish list. Když jsem o pár měsíců později narazila na letenky s příjemnými časy odletů/příletů i fajn cenou, nebylo na co čekat. Asi znamení nebo co :)

Centrum Gdaňsku mi úplně nadchlo! Krásné, citlivé spojení historického centra a moderních budov, pulzující život na březích řeky Motlavy a k tomu ohromné množství kaváren a restaurací. U restaurací mi trochu překvapilo, že se u mnoha z nich čekají dlouhé fronty na volný stůl, na což třeba z Plzně tak úplně nejsme zvyklí. Obecně si tu ale rozhodně přijdou na své milovníci dobrého kafe a různých sladkostí. Na začátku listopadu tu třeba frčely svatomartinské rohlí(č)ky, v reálu obrovské a strašně moc syté a bohužel také straaašně moc dobré, ňam :) Ještě zmíním nespornou výhodu místních služeb napříč všemi obory, včetně dopravy a různých vstupů, a to PLATBY KARTOU - za celý pobyt jsme totiž nepotřebovali ani jeden polský zlotý a všude bez problémů zaplatili bezhotovostně.



Letenky a doprava do centra


Kodrcat se na sever Polska autem nedávalo kvůli jednomu víkendu žádný smysl, ale takový hodinový let z Prahy... hmmm... to už je jiná. Tuhle trasu Praha-Gdaňsk létá aktuálně Ryanair několikrát týdně a dokonce celoročně. Já letenky kupovala na své poměry celkem "pozdě" = měsíc předem a za nás čtyři (2 dospělí, 1 dítě, 1 kojenec do 2 let) jsem se dostala na celkovou cenu 4834 Kč. Jonáš má v tuhle chvíli samozřejmě letenku paradoxně nejdražší kvůli fixním poplatkům (1500,- Kč). Ale celkově myslím, že když si počíháte na nějakou akcičku, dá se to ještě o chlup stáhnout. 


Až dorazíte na místní letiště s přehnaně dlouhým názvem Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy (GDN), máte několik možností, jak se odtud dostat. Dost samozřejmě záleží na tom, kam přesně máte namířeno. Možná už jste slyšeli pojem Trojměstí, jehož součástí je krom Gdaňsku také vedlejší Gdyně a Sopoty. Do všech tří měst se z tohoto letiště dostanete úplně v pohodě buď autobusem nebo vlakem... do Gdaňsku si dokonce můžete vybrat, jezdí tam obojí. Zastávky jsou na letišti velmi dobře značeny, takže nemusíte mít strach, že byste se snad ztratili.

Při cestě autobusem máte na výběr ze tří linek: 110, 122 a 210 - poslední z nich končí přímo u hlavního nádraží, odkud to máte do centra už jen pár minut pěšky. Ten jsme využili my. Lístek se dá koupit kartou přímo na zastávce za 4,80 PLN (děti do 4 let neplatí), ale pozor v autobusu se musí označit. Délka jízdy hodně záleží na denní době. Ve špičce jsme se městem proplétali skoro hodinu, naopak když to frčelo, dalo se to za cca 40 minut. Vlak je sice o něco rychlejší, ALE abyste se dostali na hlavní vlakové nádraží (centrum), musíte přestupovat, což se nám fakt nechtělo.



Ubytování


Celkem jsme v Gdaňsku strávili tři noci, všechny na jednom místě, konkrétně v Hotelu Scandic nacházejícím se přímo v centru. Jeho poloha byla řekla bych dokonalá, protože leží rovnou u hlavního vlakového nádraží i autobusové zastávky, a do Starého města dojdete pohodlně za cca 10 minut. 

V rámci listopadu jsem tak nějak tušila, že na hotelu strávíme více času než obvykle (zima + brzy tma), takže volba padla na apartmá junior s obývákem a ložnicí, ve kterém nás noc přišla na 2 900,- Kč i s vynikající snídaní. Bonusem bylo také zapůjčení postýlky pro Joníka zdarma, dětský koutek v hotelové restauraci nebo třeba možnost využít saunu, což se večer na rozmrznutí fakt hodilo. Celkově naprostá spokojenost, ale jestli si představujete něco jiného, mrkněte níže. Myslím, že ubytování v Gdaňsku seženete určitě levněji, ale náš termín se kryl se státním svátkem, z čehož vznikl Polákům prodloužený víkend, a ceny tak šly samozřejmě nahoru.




Co neminout v Gdaňsku


Gdaňsk má moc pěkné historické centrum, na které si myslím, že žádný návod nepotřebujete a projdete se tak nějak intuitivně. Nicméně zmíním pár bodů, kdyby vás oči nebo nos náhodu táhly jinam. Určitě budete procházet místní pěší zónou ulicí Dluga, kde omrknete staré barevné baráčky se zdobenými štíty, a chtě nechtě uvidíte i dvě gdaňské must see - radnici s věží + Neptunovu fontánu ze 17. století. V radnici aktuálně sídlí jedno z mnoha a mnoha muzeí, a z její vysoké věže se dokonce můžete pokochat výhledem. Veškeré info o otevírací době a vstupném naleznete na ofiko stránkách zde.


O kus dál stojí nepřehlédnutelná katedrála Nanebevzetí Panny Marie (Mariánská bazilika), která je díky svým obřím rozměrům druhou největší cihlovou katedrálou na světe (první se nachází v Bologni). Tady bych vyzdvihla můj osobní "TOP Gdaňsk" - ulici Mariacka. Historické kamenné domky se schodišti, v nichž najdete malé obchůdky nabízející především šperky a jiné rukodělné výrobky s jantary. Trochu jsem si tu připadala jak někde ve Skotsku, za mě fakt krásné pokoukání.


Obecně se to v Gdaňsku jantarem jen hemží, je to taková jantarová velmoc. Dokonce tu maj i Muzeum jantaru (Muzeum Bursztynu), které má své sídlo v moc pěkné budově starého mlýna.


Další část, kterou v Gdaňsku nemůžete vynechat, je určitě nábřeží řeky Motlawy. Samozřejmě se jedná o velmi turistickou záležitost, kdy oba břehy jsou lemované restauracemi a hotely, ale i tak se mi to tu líbilo. Hezky se na to kouká. Navíc odtud vyjíždí vodní tramvaje + další lodě, které vás dopraví po okolí. Nejčastějším cílem je blízký poloostrov Westerplatte, kde probíhaly první boje 2. světové války. Dále odtud v sezóně odplouvají výletní lodě např. do Sopot nebo na Helskou kosu. Na nábřeží také uvidíte symbol města Starý zuraw = historický jeřáb sloužící k nakládání a vykládání lodí. Nyní je součástí Národního námořního muzea a v rámci prohlídky se můžete podívat i dovnitř.


A když už jsme u námořního muzea - má vícero poboček, hlavní expozici najdete přes řeku na ostrově Olowianka. Vstupenku je možné si zakoupit i do lodě Soldek = nepřehlédnutelného obra kotvícího před vchodem. Veškeré info o jednotlivých pobočkách, otevírací době a vstupném naleznete zde. A když už budete na Olowiance, zaběhněte omrknout také nápis Gdaňsk, případní zájemci se můžou svézt na ruském kole Amber Sky.



Sopoty


Pokud byste měli více času, doporučuji zajet i do tohohle vedlejšího lázeňského městečka. Výhodou je velmi snadná dostupnost, přičemž vlakem trvá cesta pouhých cca 20 minut (dle typu spoje) a cenově jsem za nás čtyři platila 17,09 zlotých jedna cesta. 


Sopoty se pyšní nejdelším dřevěným molem v Evropě. Měří víc než 511 metrů a od dubna do září se tu dokonce vybírá vstupné (10 zlotých pro dospělého). Přímo kolem mola se rozprostírají moc pěkné písečné pláže, údajně nejhezčí v celém Trojměstí, takže za hezkého počasí to tady bude určitě suprové. My jsme tu ale klepali hroznou kosu... do té doby než Nina spatřila kolotoč, to se pak rozběhla k zahřátí nezvykle rychle :) Plus druhou nevýhodou byla veliká přelidněnost kvůli polskému státnímu svátku.


Cestou k molu a moři ještě budete míjet místní "atrakci" Krzywy domek, ale u něj tedy nemějte přehnaná očekávání. Je to jen velmi mírně pokroucený obchoďák, kde si tak maximálně ve spodním patře dáte něco teplého v Costa Coffee.



Tipy kam s dětmi


Ač by se v Gdaňsku dalo trávit hodiny v muzeích (např. v Evropském centru solidarity), tak nějak mi bylo jasné, že to čtyřleťák úplně neocení a Jonymu je zatím samozřejmě všecko fuk, ten jde s davem... s námi. Takže kam byste měli v Gdaňsku vzít děti? Kde existuje alespoň nějaká šance, že si to tam užijou a vám mezitím neodumřou všechny mozkové buňky?

1. Zoo - gdaňská zoo je vůbec tou největší v celém Polsku, což jsem třeba netušila. Najdete ji v okrajové části Oliwa, kam se z centra Gdaňsku dostanete vlakem + 2,5 km pěšky nebo busem č. 169 (v létě i 622). Asi nemá smysl vypisovat detaily, vše si přečtete v angličtině tady.

2. hledání Hewelionů - místní specialitou jsou lví maskoti Hewelioni = malé bronzové sošky představující různá povolání. Jsou roztroušený po celém Gdaňsku (jeden třeba i na letišti), takže taková ta klasická motivační hra k chůzi aneb najdi si svého Heweliona :)


3. Hevelianum - přirovnala bych k plzeňské Techmanii čili ukazování světa a vědy zábavnou formou. V nabídce je několik expozic, přičemž nám vzhledem k věku dětí byla doporučena Cesta kolem světa. Za mě hrozně pěkně udělané, interaktivní, spoustu věcí si děti mohly osahat. Vstupné nás přišlo na 20 zlotých dospělí, 15 zl za Ninu, Jony zdarma. Více info na stránkách zde. Plus bych jen upozornila, že není možné vjet dovnitř s kočárkem, musíte jej nechat zaparkovaný ve speciální místnosti, tak abyste s tím počítali.


Hevelianum je výhodné i svou polohou, protože leží v areálu bývalé pevnosti, takže venku si ještě v jednotlivých baštách můžete prohlídnout zajímavé expozice. Ty vás dovedou až na vrchol Góra Gradowa, ze které se vám otevře skvělý (pokud zrovna není mlha jako prase) výhled na město i přístaviště.


4. Národní námořní muzeum - už jsem ho zmínila v souvislosti se Starým zurawem a ostrovem Olowianka, ale námořní muzeum má ještě jednu specialitku věnovanou dětem => interaktivní místnost, kde je možné si vyzkoušet spoustu různých činností a aktivit spojených s loděmi či ponorkami. Např. stavění přístaviště, nakládání lodi, oblékání záchranné vesty, ovládání loďky na dálkové ovládání, zkoušení vodního víru a spoustu dalšího. Vstupuje se v hodinových časových slotech a vstupné pro dospělého stojí 23 zlotých, za děti jsme neplatili. Jen si dejte pozor, tato expozice se nenachází na Olowiance, ale přímo vedle Starého zurawu, budova se jmenuje Maritime Culture Centre.


5. Karuzela Gdaňska - no a kolotoč nemají jen v Sopotech... na nábřeží Motlawy do něj vrazíte taky, a "bohužel" je tak moc osvětlený, že je vidět i z protějšího břehu. Vyhýbá se mu fakt těžko :) Jeho další nevýhodou je fakt, že děti do 8 let musí být v doprovodu dospělého. Takže i když by se vám dítko povozilo úplně v klidu samo a vy byste mohli jen zúčastněně mávat zpovzdálí, tak ne. Zkrátka zaplatíte 2x 15 zlotých a svezete se holt taky, no... vydělávat se musí :)

6. Świętopełk Parc - na závěr ještě přihodím tento park, kde se děti můžou trošku vyblbnout na dětském hřišti (houpačka, klouzačka, trampolínka). Nachází se přímo v historickém centru, a jiné jsem v této lokalitě neviděla, tak třeba vám přijde vhod. Je tu klídek a kolem náměstíčka najdete i spoustu kaváren.


Pokud vám tyto informace pomohly ušetřit trochu času nebo peněz nebo obojího, můžete mě třeba "pozvat na kafe" a přispět tak na provoz Vorvaně :) číslo účtu / QR kód: 1257951017/3030




Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.