Jordánsko: praktické info + itinerář
Jordánsko na mém cestovatelském wish listu viselo už několik let, kdo ale moje nadšení tolika nesdílel, byl Pepa... Kobliha se nevyjadřovala. Přiznávám, udělala jsem tak trochu podfuk: vyzbrojila jsem se neprůstřelnými argumenty o kráse a hlavně bezpečnosti této země, a koupila letenky jako dárek k Vánocům. No a pak už šlo jen o aplikaci hlášky "darovanému koni na zuby nekoukej" že jo. Holky, ale mezi náma, nejvíc stejně zabírá: "Neboj zlato, termín jsem vybrala před tvojí fotbalovou sezónou, vše zařídím, ty se jen zabal." :)
Letenky
Já letenky pořídila, řekla bych, ne zrovna šťastně. Kupovala jsem je totiž před Vánoci, jenže odlet byl až v březnu. Druhé porušení principu nákupu levných letenek byla naše neflexibilita v termínu, z čehož nakonec vzešla cena 4000,- Kč/os./zpáteční. Když byste tomu věnovali nějaký čas a mohli hýbat s termínem, dalo by se to třeba i za polovic.
Víza / Jordan Pass
Pro vstup na Jordánské území je nutné získat vízum, přičemž máte dvě možnosti. Buď si ještě před odletem z ČR koupíte online tzv. JORDAN PASS, který se vám vyplatí především pokud plánujete navštívit skalní město Petra, jakože to předpokládám plánujete nebo sem dokonce možná jedete jen kvůli tomu. V ceně je totiž zahrnuto vízum, za které byste samostatně dali 40 JOD, a vstupné do mnoha turistických atrakcí, muzeí, archeologických nalezišť atd.. Petra je z těchto atrakcí samozřejmě nejdražší, protože jednodenní vstupné přijde na 50 JOD, no a to už máte jen za vízum a vstup na hlavní must see 90 JOD. Cena Jordan Passu se však odehrává v rozmezí 70-80 JOD podle toho, kolik v Petře chcete strávit dní:
- 1 den Jordan Wanderer = 70 JOD
- 2 dny Jordan Explorer = 75 JOD
- 3 dny Jordan Expert = 80 JOD
Zkrátka se to vyplatí už jen v rámci těchto dvou nákupů, plus jej můžete využít i jinde, kompletní seznam více než 40 míst zde. Získání je podmíněno nákupem předem a strávení min. 3 nocí (4 dní) na jordánském území. Z praktického hlediska po zaplacení do mailu dorazí pdfko s kódem, které si buď stáhnete do mobilu nebo vytisknete a tím se pak při vstupech prokazujete. Nic složitého...
A pak je tu varianta číslo dvě, která se pořizuje hlavně dětem, protože vstup do Petry maj do 12 let zdarma = tzn. Jordan Pass pro ně není výhodný. Vízum pořídíte hned po příletu u přepážky za 40 JOD - bez něj vás nepustí k imigračnímu úředníkovi. Před odletem jsem někde četla, že lze platit pouze v hotovosti, ale není to pravda, berou i karty. Pokud byste chtěli mít extra jistotu, že vaše platební karta bude fungovat, cestou k přepážce budete míjet směnárnu a o pár metrů dále jsem viděla i bankomat. Možnosti tedy jsou, je jen na vás, na co jste zvyklí.
Pozn. obecně k vízum a imigračnímu: připravte se, že po příletu strávíte na letišti v Ammánu ještě dost času. Kontrolní procesy jsou poměrně zdlouhavé a tvoří se tu fronty. U imigračního úředníka se často cestujících ptali na to, kde budou ubytováni. Doporučuji mít tedy vytištěné např. potvrzení z bookingu nebo něco v tom smyslu, aby vás tam zbytečně nedusili.
Peníze
Místní měna se jmenuje jordánský dinár, a aktuální přepočet je 1 JOD = cca 31 Kč. V České republice budete dináry shánět asi velmi těžko, takže zbývají možnosti, jak jsem již naťukla v souvislosti s vízy: buď vyměníte ve směnárně (třeba za eura nebo dolary) nebo vyberete z bankomatu.
-
za ubytování - komplet všechno jsem řešila
dopředu přes booking, takže jsem i předem věděla, kde lze platit kartou a kde budou akceptovat
pouze hotovost. Cenově jsme se pohybovali mezi 700-850 Kč/noc. Vždy s
parkováním i se snídaní. Jedinou výjimkou byla noc strávená u Mrtvého moře,
kde jsou ceny mnohem méně příznivé. Na druhou stranu 5* hotel se soukromou
pláží, několika bazény a snídaní za 3 400,- Kč mi nepřijde až tak
přehnané.
- za jídlo
- u této položky bude velmi záležet na tom, kde se chcete stravovat. V
restauracích očekávejte hlavní jídlo mezi 10-20 JOD, často lze platit
kartou. V hlavním městě a jeho přilehlém okolí je výběr restaurací opravdu
veliký, oproti tomu na nějakých přejezdech může být s jídlem docela
problém. Většinou však existuje záchrana v podobě místních bister, kterých
je všude plno. V nabídce často najdete šavarmu
(maso otáčející se na grilu, asi jako v Čechách kebab, servírované v
placce), pečená kuřata či falafel
(smažené cizrnové kuličky). My jsme se převážně stravovali v těchto malých
jídelnách pro místňáky. Co se cen týče, za cca 6 JOD jsme se najedli
(kolikrát spíš přejedli) všichni tři. Tady ale spíše počítejte s platbou v
hotovosti plus v drtivé většině s jídelním lístkem v arabštině (anebo také menu úplně chybí).
- za vodu
- oficiálně je voda v Jordánsku pitná, ale... tak nějak jsme, asi jako
většina cestovatelů v těchto končinách, nechtěli riskovat a raději
kupovali balenou. Obecně mají Jordánci hodně v oblibě čaj - hodně jej
sladí, někdy do něj přidávaj mátu nebo kardamom.
- za atrakce - díky Jordan Passu se placení vstupů ve většině případů vyhnete, nicméně třeba mešity v něm zahrnuty nejsou. Dále počítejte s dalšími výdaji např. na hoře Nebo, Bethany beyond the Jordan (UNESCO) nebo horké prameny Ma´in.
Půjčení auta
Auto jsme rezervovali z domova přes booking.com, konkrétně půjčovna Dollar sídlící přímo na letišti. Chevrolet Aveo nás na celý týden přišel na 4374,- Kč se spoluúčastí. Tuhle autopůjčovnu jsme vybrali hlavně proto, že měla půjčení dětské autosedačky za pouhých 20 $ (dopláceli jsme v hotovosti na přepážce). Celkově bylo vyřízení rychlé, pohodové, bez žádných skrytých poplatků s politikou půjčím s plnou nádrží / vrátím s plnou nádrží. Můžeme doporučit.
Lidé v Jordánsku
Náš itinerář
DEN1
DEN2
DEN3
DEN4
DEN5
DEN6
DEN7
DEN8
Žádné komentáře: